Scrum metoda – kaj je in kako jo uporabiti?

Scrum je metodologija agilnega vodenja projektov, ki omogoča hitro razvoj in testiranje, predvsem v majhni ekipi. Te ekipe vodi Scrum mojster, čigar glavna naloga je odstraniti vse ovire, ki preprečujejo dokončanje dela.

Delo poteka v kratkih ciklih, imenovanih sprinti, ekipa pa se vsakodnevno srečuje, da razpravlja o trenutnih nalogah in o morebitnih ovirah, ki jih je treba odstraniti.

Katere so tri glavne vrednote Scruma?

Za učinkovito izvajanje Scruma morate poznati tri temeljne empirične vrednote:

  • Preglednost
  • Inšpekcija
  • Prilagajanje

Scrum vodnik navaja: »Empirizem trdi, da znanje izhaja iz izkušenj in sprejemanja odločitev na podlagi opazovanega.« To pomeni, da bi morale ekipe stalno učiti iz preteklih dejanj na podlagi dejstev in dokazov, da lahko dosledno izboljšujejo svoje procese.

Upoštevanje Scrum pravil se na začetku morda zdi zahtevno. Vendar, če si vzamete čas za razumevanje teh treh empiričnih vrednot in jih skrbno vključite v Scrum prakse vaše organizacije, boste ustvarili temelje za dolgoročni uspeh.

Empirizem si predstavljajte kot jedro Scruma, te vrednote pa kot pot, da ostanete zvesti temu jedru. Brez teh vrednot tvegajo ekipe, da:

  • Izgubljajo čas z vrtenjem v krogu
  • Ne napredujejo
  • Nenehno ponavljajo iste napake

uporaba scrum metode

Kaj je Scrum mojster?

Kot je bilo že omenjeno, je Scrum mojster ključni član Scrum ekipe. Kaj pa dejansko počne Scrum mojster? Njegova glavna odgovornost je, da pomaga ekipi slediti najboljšim praksam Scruma in takoj odpravi vse ovire.

Scrum mojster je prav tako odgovoren za:

  • Spodbujanje komunikacije in sodelovanja med člani ekipe
  • Skrb, da ekipa ostane osredotočena na svoje cilje
  • Prek povezovanja agilnih in Scrum praks
  • Spodbujanje kulture stalnega izboljševanja
  • Tesno sodelovanje z lastnikom izdelka

Scrum mojster ni projektni vodja v tradicionalnem smislu. Namesto tega deluje kot neke vrste hibrid vodja-“služabnik”, ki podpira ekipo pri doseganju njenih ciljev. To pomeni, da Scrum mojster ekipi ne narekuje, kaj naj naredi, temveč jim pomaga pri sprejemanju odločitev in prevzemanju odgovornosti za svoje delo.

Scrum vs. Agilno vodenje: Razlike in podobnosti

Sta Scrum in Agilno vodenje enaka? To je pogosto vprašanje, odgovor pa je, da čeprav se Scrum in Agilno vodenje pogosto uporabljata kot sinonima, nista enaka. Vsak ima svojo posebno uporabo pri vodenju projektov.

Agilno vodenje je širši pristop k vodenju projektov, ki poudarja prilagodljivost, sodelovanje in stalno izboljševanje. Scrum pa je specifična izvedba agilnega pristopa, osredotočena na izvedbo projektov v kratkih, iterativnih sprintih.

agilno vodenje

Ena glavnih razlik med Scrumom in Agile pristopom je, da Scrum vključuje bolj opredeljen nabor vlog, kakor širši Agilni pristop. Scrum prav tako daje večji poudarek načrtovanju in sledenju napredka s pomočjo orodij, kot sta Sprint backlog in Burndown grafikon.

Kljub tem razlikam imata Scrum in Agilno vodenje veliko podobnosti. Oba pristopa poudarjata sodelovanje, preglednost in stalno izboljševanje. Oba sta zasnovana tako, da pomagata ekipam delovati bolj učinkovito ter sta usmerjena v pravočasno doseganje visokokakovostnih rezultatov.